Our outstanding results year on year and the welcoming, nurturing atmosphere at Meoncross are not down to chance. Nor is it a coincidence that our pupils emerge from this setting confident, caring and outward looking. All this stems from the excellence of our teaching staff.

Staff are recruited with great care, and it is the culture of the school to help them to improve their teaching skills year on year. We perform regular observations both planned and unplanned and provide detailed feedback with support to help them make improvements. Staff are encouraged to make their lessons creative and engaging as this is the route to inspire and inform our pupils.

All the staff share a common sense of purpose and morale is boosted by the everyday friendliness of our staff room, and staff have regular opportunities to participate in social events.

We operate an open door policy at the school and should you wish to contact a member of staff you may do so by emailing them. The email protocol is firstname.surname@meoncross.co.uk.  Alternatively if you would prefer to speak to someone over the phone or would like to arrange a face to face meeting, please call the office on 01329 662182 and we will do our best to put you in contact.

Mark Cripps Headmaster
Bev Watts Senior Deputy Head – Whole School    /   DSL    /   SENCo
Angie Isaac School Business Manager
Lauren Kimble Deputy Head Academic – Upper School  (Maternity Leave)
Paul Clarke Deputy Head – Lower School
Martin Barratt Acting Deputy Head Academic – Upper School  /

Assistant Head Learning with Technology

Sarah Chalmers Head of Early Years

Art & Design Technology Head of Dept Donna-Marie Ansen
Art & Design Tom James
Business & Computer Studies Head of Dept Martin Barratt
Computer Science Sam Lubbe
Careers Louis Dear
Drama & Performing Arts Head of Dept Vicki Sheath
English Head of Dept Jo Capon
English Julian Elphick-Smith
English 2nd in Dept Claire Illingworth
Food Technology Jade Winstanley
Geography Head of Dept David Trollope
Geography Michelle Ness
History Head of Dept Ben Lovett
ICT Glenn Broadway
Latin Allana Allen
Mathematics Head of Dept Liz Parry
Mathematics 2nd in Dept Paul Johnson
Mathematics Kara Dallat
Mathematics Rachel Lushey
Modern Foreign Languages Head of Dept Helen East
Modern Foreign Languages 2nd in Dept Rosemary Dorey
Modern Foreign Languages Helen Farmer
Modern Foreign Languages Caroline Lopez
Music (Academic) Paula Barnes
Music (Performance) Susanna Shaw
Psychology Paula Barnes
Physical Education Director of Sport Matt Russell
Physical Education 2nd in Dept Emma Pickering
Physical Education Louis Dear
Physical Education Gemma Eldridge
Physical Education Sue Wilson
Religious Studies Mark Cripps
Religious Studies / SMSC Coordinator Katie Thom
Science Head of Dept Stephen Stuart
Science 2nd in Dept Paul Clarke
Science Lucy Morgan
Science Anna Todd

Reception Rae Gamblin
Reception Sarah Chalmers
Year 1 KS 1 Lead Claire Robinson
Year 1 Helen Williams
Year 2 Charlotte Reid
Year 3 Kerri Jenkins
Year 3 Charlotte Williams
Year 4 Rachael Davis
Year 4 Debra Foley
Year 5 Maths Coordinator Lower School Rebecca Hanslip
Year 5 Claire Searle
Year 6 Syeda Akthar
Year 6 Mel Bacon
Year 6 English Coordinator Lower School Catherine Smith

Assessment & Reporting Whole School David Trollope
Character Education Co-Ordinator / PHSE Lower School Debra Foley
Character Education Co-Ordinator / PHSE Upper School Paula Barnes
Curriculum Director Whole School Kerri Jenkins
Designated Safeguarding Lead Whole School Bev Watts
Deputy DSL Early Years Sarah Chalmers
Deputy DSL / Pastoral Lead KS2 Kerri Jenkins
Deputy DSL / Pastoral Lead KS3 Matt Russell
Deputy DSL / Pastoral Lead KS4 Louis Dear
Enrichment Co-Ordinator Whole School Vicky Sheath
EVC Whole School Mark Cripps
Global Mindedness Co-Ordinator Whole School Caroline Lopez
Scholars Whole School Katie Thom

Sarah Chalmers Head of Early Years
Lisa King Deputy Nursery Lead
Jackie Rushforth Early Years SENCo
Wendy Denney Nursery Practitioner
Wendy Fisk Nursery Practitioner
Danae Lovegrove Nursery Practitioner
Sue Parker Nursery Practitioner
Palmira Kew Nursery Assistant
Sally Nieddu Nursery Assistant

Rachel Lushey Learning Support Assistant & Deputy SENCo
Cara Jackson Learning Support Assistant
Rebecca Powell Learning Support Assistant
Karen Puttock Learning Support Assistant
Kathryn Shinton Learning Support Assistant
Abby Waterhouse Learning Support Assistant
Wendy Clarke Emotional Literacy Support Assistant

Holly Dawson Admissions Manager
Ali Wood Marketing Manager
Sue Watson HR / Recruitment
Gayle Dudley Bursar
Sam Mapstone Finance Officer, H&S Assistant
Cathy Winter Office Manager, Data Officer
Jeanette James Head’s PA
Gilly Hillyer Administration Officer
Lorna Smith Administration Officer
Linda Green Administration Assistant
Alison Pegg Reprographics Assistant
Gillian Seaman Science Technician
Cosmin Oslobanu ICT Technician
Debbie Davis Catering Manager
Sarah Rowe Assistant Catering Manager
Jackie Bright Catering Assistant
Jessica Eschweiller-Taylor Catering Assistant
Maureen Gayton Catering Assistant
San Feng-Liao Catering Assistant
Sue Peterson Catering Assistant
Sue Swift Catering Assistant
Corrine Jones Lunchtime Supervisor
Mark Kent Head Caretaker
Steve Cooper Assistant Caretaker
Andy Bridger Minibus Driver
Martyn Murray Minibus Driver

Chris Allery
Penny Murray
01329 66 2182